FORMULARZ KONTAKTOWY
Quisque tincidunt ornare sapien, at commodo ante tristique non. Integer id tellus nisl. Donec eget nunc eget odio malesuada egestas.
SEND
Login form
Sorry, User can NOT register!

Inwestycje w nieruchomości w Lublinie….

Myśląc o zakupie nieruchomości pod wynajem bierzemy pod uwagę właściwie wszystko, poczynając od lokalizacji – bo ona jest jednym z ważniejszych wyznaczników zakupu mieszkania pod kątem wynajmu.

Jednak czy na pewno tylko na to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Jest kilka czynników, które sprzyjają szybkiemu wynajmowi mieszkania jeśli spełnia ono  parę warunków…

Pierwszy z nich lokalizacja

Miasto Lublin  jest nazywane “miastem akademickim”. Swoją nazwę zawdzięcza głównie temu, że znajduje się tu  bardzo dużo uczelni publicznych  – Uniwersytety jak i wyższe szkolnictwo prywatne. Z całej Polski przyjeżdżają młodzi uczyć się, tym samym większość z nich poszukuje samodzielnych mieszkań na wynajem.  Uniwersytety w Lublinie nie są rozstrzelone po całym mieście, wprost przeciwni trzy główne publiczne uczelnie znajdują się w Centrum Lublina na tzw Miasteczku Akademickim –  Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Marii Curie -Skłodowskiej oraz Uniwersytet Przyrodniczy . Mieszkania w tej okolicy są dużo droższe niż załóżmy 4km od uczelni.  Generalnie tam wynająć można wszystko i za każde pieniądze. Jest sporo mieszkań, które można zakupić pod kątem wynajmu w tej okolicy – skupiając się tylko na konkretnym najemcy – studencie.

Główny budynek  Uniwersytetu Medycznego(rektorat), Collegium Novum, mieści się w centrum miasta przy Al. Racławickich. W centrum Lublina, w odległości ok. kilometra mieści się jeszcze Collegium Medicum (przy ul. Radziwiłłowskiej) i Collegium Maximum (od kwietnia 2013 przy ul. Staszica, dawniej Collegium Pharmaceuticum). Większa część budynków znajduje się w północnej części Lublina, gdzie wybudowano Miasteczko Akademickie UM, zwane Chodźkowem w pobliżu Szpitala Kliniczego przy ul.Jaczewskiego.

Biorąc pod uwagę rozstrzelenie po Lublinie, należałby się skupić ma lokalizacjach takich jak Wieniawa, LSM, Śródmieście (ul. Głęboka), Rogatka Warszawska ( dośc nowe osiedle), jedne z tych najbardziej popularnych; natomiast cały Czechów Dolny, Górny – dla studentów UM.

Drugim ważnym elementem zakupu pod kątem inwestycji jest metraż mieszkania/ilość pokoi

Z mojego doświadczenia wynika jasno,  że najbardziej  poszukiwane są mieszkania studenckie  pięcio- cztero-, trzypokojowe, rzadziej dwupokojowe lub kawalerki. Oczywiście nie mówimy tu o pokojach przejściowych lub łączonych salon z aneksem. Najbardziej pożądane nieruchomości studenckie to takie gdzie każde pomieszczenie jest oddzielone drzwiami.

Kolejnym elementem jest urządzenie mieszkania pod najemcę – byłoby super, gdyby  w lokalu znajdowały się rzeczy najpotrzebniejsze, typu szafa, komoda, biurko, szafka nocna, lampka. To minimum jest wręcz pożądane. Kuchnia umeblowana i wyposażona w niezbędny sprzęt AGD – lodówka, kuchenka gazowa, elektryczna, płyta indukcyjna, pralka, a teraz do standardowego wyposażenia doszła zmywarka. Wanna czy kabina w łazience? Owszem i tu jest sprawa dyskusyjna, bowiem studenci wolą kabiny prysznicowe. Liczą chyba na mniejsze zużycie wody, jakby to miało jakiekolwiek znaczenie, że w wannie można wziąć prysznic 😉

Inaczej sie ma sprawa ze studentami obcokrajowcami –  tu niestety nie wystarczy minimalne umeblowanie – studenci zagraniczni są bardzo wymagający pod kątem urządzenia mieszkania – nie wystarczy jasne, przestronne, ale musi byc wyposażone nie tylko w zmywarkę, ale i sprzęt RTV, meble nie mogą straszyć, mają być nie tylko praktyczne, ale też new design,  metraż co najmniej 50m2 i oddzielna sypialnia koniecznie z łóżkiem 160×220, zabudowa kuchni oraz pełne wyposażenie i niezbędne sprzęty oraz sztućce, kubki, talerze oraz garnki, deskę do prasowania, odkurzacz, mop, żelazko.

Opłaty za media – czyli tzw opłaty niezależne od właściciela, które pokrywa najemca. Jasne, ze każdy kto wynajmuje mieszkanie chciałby, aby wynajem był tani, albo przynajmniej opłaty eksploatacyjne nie były zbyt wysokie. Standardem jest, że oferujemy/ wystawiamy mieszkania i w cenę wliczamy czynsz administracyjny, który odprowadzamy do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej. Nadmienię, że nie ma mieszkań bezczynszowych! W czynszu zazwyczaj są zaliczki na wodę, ogrzewanie ( o ile jest tzw miejskie lub centralne z własną kotłownią), wywóz śmieci za osobę, dodatkowo płatna energia elektryczna i internet z tv – którą Najemca na podstawie umowy najmu zawiera z dostawcą internetowym.

Musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii, za co możemy pobierać dodatkowe pieniądze od Najemcy?? Gdy oprócz  najmu każemy płacić czynsz administracyjny. Obowiązek opłaty czynszu administracyjnego Ustawodawca nakłada na właściciela mieszkania.  Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego  art 9 ust 6 :”w stosunkach oprócz czynszu wynajmujący może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela ,(…) art 7 ” opłaty niezależne od właściciela mogą być pobierane przez właściciela  tylko w wypadkach, gdy korzystający nie ma zawartej umowy bezpośrednio  z dostawcą mediów lub dostawcą usług”

Zachęcam wszystkie osoby posiadające nie tylko chęć inwestowania w nieruchomości o dokładne i przemyślane decyzje i zakup najlepiej pod czujnym okiem doradcy nieruchomościowego posiadającego duże doświadczenie na rynku lubelskim. Z pewnością bardzo dokładnie  przyłoży się do wykonanej pracy i znajdzie taką nieruchomość, która przyniesie odpowiednie zyski. Dobierze mieszkanie pod kątem wynajmu i preferowanego Najemcy – czy to będzie student, rodzina, czy osoby pracujące…